Silniki AC/DC występują w kilku głównych odmianach oraz bardzo dużej liczbie wymiarów. Najmniejsze z nich występują w elektronicznym sprzęcie, przykładowo tradycyjne CD-ROMY czy DVD także mają w sobie niewielki silniczek. Na drugim końcu będą potężne przemysłowe i kolejowe silniki, ważące niekiedy parę ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Podstawowym podziałem silników jest rodzaj zasilania, tu rozróżnić można silniki zasilane prądem zmiennym i stałym. W przemysłowych zastosowaniach z reguły wykorzystywane są silniki prądu zmiennego, za to przemysł (mata z włókna węglowego) i elektroniczny będzie korzystał częściej z drugiego rodzaju. Zobacz więcej na temat: .
Sama zasada działania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest bardzo prosta. Urządzenia te składają się z dwóch podstawowych elementów, to znaczy stojana zawierającego elektromagnesy oraz wirnika mającego uzwojenia twornikowe. Elektromagnesy umieszczone w stojanie będą wytwarzać pole magnetyczne , które działa na wirnik powodując jego ruch obrotowy. Oczywiście przez lata badań i eksperymentów rozwinęły najróżniejsze odmiany silników, różniących się sporo parametrami i mające bardzo różnorodne wykorzystanie. Elektryczne silniki to urządzenia wytrzymałe, jednak co jakiś czas niezbędne będzie skontrolowanie ich ogólnego stanu.
Typowa diagnostyka silnika elektrycznego będzie obejmować przede wszystkim kontrolę stanu izolacji i uzwojeń, ponieważ wszelakie przebicia są bardzo groźne. Sprawdzany jest również stan łożysk, to właśnie one są najczęściej wymienianymi elementami w większości silników przemysłowych i wykorzystywanych w domach.